Výlety na koních

Chráněnou krajinnou oblast České středohoří najdete na severu Čech, mezi městy Louny a Česká Lípa. CHKO byla vyhlášena v roce 1976 a svou rozlohou 1063 km2 je druhou největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice.

Pro České středohoří jsou typické kuželovité tvary kopců, které jsou výsledkem třetihorní vulkanické činnosti, která vytlačila vyvřeliny většinou čedičového typu a znělce do tvaru kup a příkrovů.

Oblast je jednou z nejbohatších na množství druhů rostlin a živočichů v České republice. Díky vhodným přírodním podmínkám bylo území velmi brzy osídleno, což dokazuje velké množství historických památek.

Od poloviny 19. století se v Českém středohoří začalo rozvíjet ovocnářství, v dalších letech dosáhlo vysoké úrovně a stalo se charakteristickým rysem krajinného rázu celého území. Proto je České středohoří často nazýváno „Zahradou Čech“.

Oblast nabízí návštěvníkovi ideální možnosti pro pěší turistiku a výlety na kolech nebo na koních. Území je protkáno hustou sítí značených turistických stezek a cyklostezek.

Tipy na výlety na koních:

1. Trasa kolem vesničky Opárno (délka trasy: asi 4 km, doba trvání: 1 až 2 hodiny, členitost: velká, náročnost: malá).

Dominantou vesnice je kopec Lovoš, který je oblíbenou turistickou atrakcí. Návštěvníky přitahuje také zřícenina gotického hradu Opárno ze 14. století, která se tyčí nad vesnicí. Hrad je spojován s rodem pánů ze Vchynic z časů krále Jiřího z Poděbrad. Hrad se řadí mezi tzv. bezvěžové s plášťovou zdí. Zajímavým místem je bezesporu Opárenské údolí, kterým protéká Milešovský potok.

2. Okolo úpatí Lovoše (délka trasy: asi 6 km, doba trvání: 1,5 až 2 hodiny, členitost: střední, náročnost: malá).

Lovoš, nebo také „kopec se dvěma vrcholy“, je přirozenou dominantou vesnice Opárno i celého středohoří. Na vrcholu vyššího čedičového Lovoše (570 m.n.m.) je příjemná turistická chata a překrásný výhled na okolní krajinu. Nižší vrchol Kybička (489 m.n.m.) je naopak znělcový.

3. Opárenským údolím do Malých Žernosek a zpět přes tzv. „Bránu Čech“ (délka trasy: asi 8 km, doba trvání: 2 až 3 hodiny, členitost: střední, náročnost: malá).

Opárenské údolí je oblíbeným cílem turistů. Turistická stezka vede z Malých Žernosek a pokračuje přes Opárno do Velemína a měří přibližně 5 km. Údolím protéká Milešovksý potok, na němž najdete několik rybníků a starých mlýnů. Bránou Čech (Porta Bohemica) je nazýváno strmé údolí řeky Labe mezi obcemi Velké Žernoseky a Litochovice.

4. Okolo kamenolomu Dobkovičky (délka trasy: asi 8 km, doba trvání: 2 až 3 hodiny, členitost: střední, náročnost: střední).

Trasa kolem místního lomu vede napříč Opárenským údolím až k hoře Kletečná, která patří k nejvyšším vrcholům Českého středohoří. Dále se schází po úpatí lomu přes obec Dobkovičky a Chotiměř a kolem Cílovic mlýna se stoupá zpět do Opárna.

5. Vyjížďka do Milešova a pod úpatí zříceniny hradu Ostrý (délka trasy: 10 km, doba trvání: 2 až 3 hodiny, členitost: malá, náročnost: střední).

Rychlejší vyjížďka po polních cestách a loukách do okolí vesnice Milešov. K vidění je zde původně renesanční zámek, který byl v 18. století přestavěn v barokním stylu, a samozřejmě nejvyšší hora českého středohoří Milešovka (837 m.n.m.). Trasa se stačí okolo zříceniny hradu Ostrý, který byl podle pověsti sídlem loupežníků Paška a Pola a také cílem hledačů pokladů.

6. Putování ke zřícenině hradu Košťálov a dále na Sutomský vrch (délka trasy: 14 km, doba trvání: 3 až 4 hodiny, členitost: střední, náročnost: střední).

Trasa vede členitým terénem okolo Borče, na jehož vrchu je k vidění několik puklin, kterými proudí v létě studený a v zimě teplý vzduch. Přes hustý porost se pokračuje až ke zřícenině hradu Košťálov a dále na Sutomský vrch, ze kterého je nádherný výhled na okolní krajinu. Zpět na ranč se jde po loukách a polních cestách.

7. Na hrad Hazmburk a zpět (délka trasy: 20 km, doba trvání: 5 až 6 hodin, členitost: malá, náročnost: velká).

Vznik gotického hradu Hazmburk je poněkud tajemný, zmínku o něm najdeme ve slavné Dalimilově kronice. Cesta k němu vede přes husté lesy pod Košťálovem a pokračuje po polních cestách až k hradu. Oficiální stránku hradu najdete zde.

Chcete-li se dozvědět více o místních hradech, tak navštivte následující stránky http://vcervinka.superhosting.cz/, kde najdete řadu zajímavostí.