Rodeo vs. Western

Lidé často zaměňují dva odlišné pojmy, kterými jsou rodeo a westernové ježdění. Zatímco ve westernu jde o soulad a spolupráci mezi jezdcem a koněm, rodeo je spíše show pro diváky, kde mezi sebou soutěžili cowboyové ve svých schopnostech a dovednostech. Pro lepší vysvětlení rozdílu jsme si pro Vás připravili sérii článku o historii a současnosti světového rodea.

Rodeo PRCA a jeho historie...

 

Profesionální rodeo se vyvinulo z pracovního životního stylu. Kovbojové soutěžící v dnešních disciplínách pokračují v drsné tradici svých předchůdců z 19. století. Období života na tzv. dobytčích stezkách dalo vzniknout žijící legendě jménem americký kovboj. Aby na dávném Západě uspěli, museli kovbojové své jezdecké umění a schopnost práce s lasem rozvíjet na vysoké úrovni. Tím, jak se v těchto dovednostech zdokonalovali, vzrůstala také jejich soutěživost.

 

Představení Divokého západu, která předváděl legendární Buffalo Bill, vykreslila barvitý obrázek tohoto spojení hraničáře a atleta. Brzy se na konci každého dne běžně pořádaly soutěže, které měly určit, kdo dokáže chytit do lasa nejrychlejší tele nebo jezdit na nejdivočejším koni. Soutěže v lasování i jízdě se často odehrávaly v nejbližší dostupné ohradě nebo na pastvině.

 

Tato přátelská utkání mezi rančery se vyvinula v moderní sport - profesionální rodeo. Současné rodeo PRCA vyvolává obraz dávného Západu s typickými souboji mezi stády divokých koní či dobytka a samostatnou rasou – Americkým kovbojem.

 

Během minulého století se rodeo přeměnilo z jednotlivých příležitostných soutěží na národní sport na vysoké úrovni.

 

Kovbojové se poprvé spojili roku 1936 a svůj spolek nazvali Cowboys' Turtle Association (CTA). V roce 1945 se z CTA stala Rodeo Cowboys Association (RCA) a sportovní rodeo se začalo rozšiřovat. Od roku 1952 RCA schválila a pořádala více než 500 rodeí ročně.

 

V roce 1975 se jméno organizace změnilo na Professional Rodeo Cowboys Association (PRCA). Oficiální stránky asociace najdete na www.prorodeo.com. Tento název se pro největší a nejprestižnější orgán pořádající rodeo v jeho historii hodil mnohem lépe. V současné době má PRCA přes 11.000 členů a každý rok pořádá více než 700 rodeí, na která přichází až 16 milionů diváků. K tomu se každoročně více než 15 milionů lidí dívá na sportovním kanále ESPN na seriál Wrangler World of Rodeo.

 

Celková každoroční peněžní výhra přesahuje 20 milionů dolarů a v National Finals Rodeo v Las Vegas v Nevadě přerostla hranici 4,2 milionu dolarů v soutěži nejlepších, která se pořádá každý prosinec, aby určila světového šampiona v jednotlivých disciplínách rodea.

 

Z originálních materiálů PRCA pro Vás přeložila Anička Wolfová.

 

Přidáno: 10.09.2008
;